Facebook Reklam Verenlerin Bilmesi Gerekenler

reklam verenlerin bilmesi gerekenler

Reklam Verenlerin Bilmesi Gerekenler

Facebook’ta reklam vermeden önce, reklam verenlerin göz önünde bulundurması gereken bazı noktalar vardır; Bunlar reklam yayınlarında daha iyi dönüş oranları yakalanmasında etkin rol alabilmektedir.

Rakiplerinizin Müşterilerini Yakalayın

Günümüzde facebook web üzerinde ayrı bir dünya kurmuş durumdadır. Artık markalar tüm mecralarında ( TV, Radyo, Gazete vb.) gibi internet adreslerini hedef göstermek yerine facebook ve twiter adreslerini göstermektedir. Bunda insanların facebook üzerinde geçirdiği zaman ve etkileşimin payı büyüktür.

Facebook gerçeğinin farkında olan her marka facebook üzerinde sayfa ve uygulama oluşturarak bu platformdan yeni ürünler, kampanyalar, bildirimler ve hatta uygulamalar üzerinden facebook’tan ayrılmadan direkt satışlar bile yapılmaktadır. Reklam verenler rakip oldukları firma sayfalarını beğenen kullanıcıları hedef kitle olarak belirleyebilmektedir.

Örnek vermek gerekirse: X reklam veren, rakibi ve 50 bin beğeneni olan Y firmasını beğenen kullanıcıları hedef kitle olarak belirleyebilmektedir. Böylelikle reklamınızı gören kişiler ürününüzle farklı bir markadan da olsa etkileşim kurmuş kişiler olacaktır. Buda satış yapma şansınızı artıracaktır.

Etkileyici Görsel Seçin

Facebook reklamlarında kullanıcıların ilk dikkatini çeken öğe, Reklam Görselidir. Bu yüzden reklamlarınızı hazırlarken ilk dikkat etmeniz gereken unsur ürün veya hizmetinizi kullanıclara aktarıcak olan etkileyici görsel seçiminizdir. Bazı araştırmalar en etkili görsellerin;

  • Mutlu Kadın
  • Renkli Logolar
  • Baş Odaklı Fotoğraflar

Olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca görsellerin net ve parlak olmasıda anlaşılırlığını kolaylaştıracaktır. Bunların yanı sıra ürün ve hizmetinizle alakalı görsellerde hedef kitlenizin ilgisini çekecektir.

Görsellerde son değinmemiz gereken nokta yazılardır. facebook görseller yerine metinlerin kullanılmasından duyduğu rahatsızlıktan ötürü buna bir kısıtlama getirerek görselin 20%’sinden fazla büyüklükte metin yer almaması gerektiğini duyurdu. Sizde zorunlu olmadıkça görsellerinizde metin kullanmamalısınız. Ayrıca görsellerde “70% indirim” tarzı metinlerin yer almasıda yasaktır.

İlginizi Çekebilecek Sayfalar:
Mağazanızı Facebook’a Taşıyın
Facebook Reklamları
Facebook’ta Reklam Vermek

Powered By Ertebil